Glesare mellan inläggen – och det finns en anledning

Skriv upp dig på mitt nyhetsbrev. Din e-post är säker med vårt system och den kommer bara användas för att skicka de senaste inläggen från Money Cowboy – max en gång per vecka.

Det går allt längre mellan inläggen här, och det finns en anledning. Det skulle ha kunnat vara att jag har haft extremt mycket att göra, på precis alla tänkbara fronter. Men det är inte vad det handlar om. Jag har alltid prioriterat den här bloggen ändå.

Anledningen till att det blivit allt längre mellan inläggen är att jag börjar bli klar. Jag är nära min EXIT, pengamaskinen snurrar på och jag är snart redo att skjuta ut mig.

Dessutom har jag inte mycket mer att säga i frågan. Jag har skrivit en bra bit över 800 inlägg på den här bloggen, och de flesta handlar om hur man tar sig ut, vad man kan tänka på och så vidare. Det jag har att tillföra i HUR man tar sig ut finns på webbplatsen.

Men, Money Cowboy handlar lika mycket om livsstil. Jag kommer inte sluta skriva, men det kommer vara mer sporadiskt – men mer djuplodande. Framför allt kommer jag återkomma till ideologi och politik, där individens frihet är mitt huvudtema. Årets stora händelse har förstås varit riksdagsvalet, där kaos väntar – oavsett om det blir en regeringsbildning eller inte.

Om det tänker jag bara säga en sak. Ge inte upp. Det finns trots allt människor i det här landet som inte vill ha socialister och kommunister vid makten. Den rödgröna röran kommer förmodligen skjuta sig själv i foten och parlamentariskt kommer det bli ett helvete för S att få igenom någonting, annat än skiten som de är överens om.

Men, för ögonblicket är jag fullt upptagen med att ta ytterligare några steg mot dörren.